Demsoft Yazılım | SSS


Ana Bilgisayara Bağlanamama

Ana Bilgisayara bağlanamamanın Üç Nedeni Olabilir.

  • 1- Ana Bilgisayarınızın IP adresi değişmiş olabilir. Özellikle IP adresi alımı otomatik bu sorunla devamlı karşılaşabilirsiniz. Bu durumda IP adresinizi elle yapılandırmanız Gerekir. Konuyla İlgili resimli anlatım Destek Bölümünde mevcuttur.
  • 2-Ana Bilgisayarda Güvenlik Duvarı Acık Kalmıştır. Demsoft ürünlerini ağda kullanırken ana makinenin güvenlik duvarı kapalı olması gerekir. Güvenlik Duvarını Denetim masasında ilgili yere girerek kapatabilirsiniz.
  • 3-Bazı virüs ve güvenlik programları ana makine ile ek kullanıcılar arasında iletişimi engelleyebilir. Bu durumda ya programı kapatmanız ya da ayarlarında özel düzenlemeler yapmanız gerekir. Programdan programa değişebilir.

Ayrıca Şunları da Kontrol Edebilirsiniz.

  • 1-Tüm makinelerin ağ bağlantılarının olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.
  • 2- Ana Pc nın açık olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.
  • 3-Eğer hub dışında mesela modem ile ağınız varsa modemin açık olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.


Taşınabilir Harddisk takınca programı açmıyorsa

Bilgisayarınıza Taşınabilir Harddisk takınca program açmıyorsa ne yapmanız gerekir... Öncelikle taşınabilir harddiski devamlı kullanacaksanız o takılı iken lisanslama yapmanız gerekir. Çünkü taşınabilir harddisk bilgisayarın özelliklerine yeni bir ekleme olarak algılanıyor ve lisanslamayı bozuyor. Bu yüzden eğer taşınabilir harddiski taktığınızda program açılıp kapanıyorsa harddiski çıkardığınızda program yeniden açılacaktır. Flash Diskler benzer bir sorun oluşturmamaktadır.Unavailable Database Hatası

Veri Tabanı ile ilgili hatadır Çözümü ...

Sorun veritabının kapalı yada stop edilmesi ile ilgilidir. Firebird veritabanı bazı nedenlerden kapanmış olabilir. Özellikle elektirik kesilmelerinden sonra yada bilgisayarın anı kapanmasından yada kilitlenmesinden dolayı olabilir. Bu durumda Denetim Masasında Firebird ikonuna basarak acın. Stop görünüyorsa Stara basın. Eğer çalışıyor görünüyorsa önce stop edin. sonra biraz bekleyip yeniden Start edin.Bad Parametre Hatası

Bad Parametre Hatası Program acarken bu tür bir hata ile karşılaşırsanız ... Bad Parametre hatası genelde veritabanı hataları arasında en sıkça karşılaştığımız hatalardan biridir.

Genelde tüm diğer veritabanı hataları gibi girilmiş verilere zarar vermez.

Çözümü ise Denetim Masasından Firebird ikonuna basıp hizmeti stop edip sonra yeniden start yanı başlatmaktır.Veritabanı sorunları

Tüm veritabanı sorunları için ...

Karşılaşılan veritabanı sorunlarının başında veritabanın versiyonları ile ilgili olabilir. Özellikle demo olarak indirip kurulan bazı programlar bizim kullandığımız Firebird 2.1.3 versiyonundan ya daha düşük yada daha üst olabilir. Bu durumlarda programı açarken hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda en iyi çözüm veritabanını komple silip yeniden yüklemektir. Veritabanının silinmesi bilgilerinizi etkilemez. Veritabanı Denetim masasından Program Ekle/Kaldırdan Firebird'u seçerek kaldırmanız gerekir. Sonrasında Program Files içindeki Firebird Klasörünü'de silmeniz gerekir. Tüm bu işlemlerden sonra Firebird 2.1.3 i kurabilirsiniz. Kurulum dosyası web sitemizde de vardır. Ayrıca bilgisayarınızdaki Dempro Klasörü içindeki PRG klasoründe olabilir.

© Demsoft Yazılım 2020